Twitch yayını nasıl yapılır? – Yeni Başlayanlar İçin 

İhtiyaçlarınızı karşılamak için yeni başlayanlar için bir blog yazısı hazırladık. Sizin için yararlı olacağını umuyoruz. Hadi başlayalım.

Hesap oluşturmak

Her şeyden önce, Twitch’te bir hesap oluşturmanız gerekir. Bu sadece 1 dakika sürer. Herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. https://www.twitch.tv/ adresindeki gezinme panelinin sağ üst köşesindeki mor ‘Kaydol’ düğmesini tıklayın. Ardından sizden istenen temel bilgileri girin ve “Kaydol” düğmesine basın. Bu kadar . Artık bir twitch hesabınız var. Twitch mobil uygulamasından kayıt olabilirsiniz.

twitch yayını nasıl yapılır

twitch yayını nasıl yapılır

İki Faktör Yetkilendirmesini etkinleştirmelisiniz.

Bir güncelleme Twitch yayıncılarının yayına başlamadan önce 2FA’yı etkinleştirmesi gerektiriyor.

2FA’yı doğrudan Twitch kontrol panelinizden yükleyebilirsiniz. 2FA’yı kurmak için Ayarlar > Güvenlik’e gidin.

Yayın Yazılımınızı seçin

Streamlabs OBS – Yeni başlayan yayıncılar için önerimiz Streamlabs OBS’dir (SLOBS). Kurulumu kolay ve pratiktir. Görsel olarak hoş bir pakette gelir. Windows ve Mac ile uyumludur.

OBS Studio — Deneyimli yayıncılar için önerimiz OBS stüdyosudur. OBS stüdyosundan daha fazla özelleştirme seçeneği mevcuttur. Windows ve MAC ile uyumludur.

Twitch Studio – Beta sürümünde. Twitch’in kendi yayın yazılımı. Şu anda tavsiye etmiyoruz. Ama ileride işe yarayabilir.

Ekipman Seçimi

Ekipman seçerken mikrofon, web kamerası ve aydınlatma ekipmanını unutmayın.

Twitch’te öne çıkmak ve büyük yayıncılarla rekabet etmek çok zor. Çoğunluğun arasından sıyrılmak istiyorsanız, daha küçük bir topluluğa sahip iyi bir niş seçin. Popüler inanışın aksine, en iyi nişler Twitch’teki en popüler oyunlar değildir. Bu oyunları çok fazla kişi oynadığı için aralarında öne çıkmak ve zirveye çıkmak çok zor. Tavsiyemiz, küçük topluluklarla daha küçük oyunlara odaklanmanızdır.

Streamlabs OBS’nizi kurun

Streamlabs.com’a gidin ve büyük indirme düğmesine tıklayın. Kurulduktan sonra, oturum açmak için daha önce oluşturduğunuz Twitch hesap ayrıntılarını kullanın. Twitch hesabınız otomatik olarak Streamlabs OBS’ye bağlanacaktır.

Sonraki birkaç istem, web kameranızı ve mikrofonunuzu seçmenizi isteyecektir. Seçin ve ardından temayı seçin.

twitch yayını nasıl yapılır

Son olarak, Streamlabs panosuna yönlendirileceksiniz. Bu kontrol panelinde yayın kurulumunuzu özelleştirebilirsiniz.

twitch yayını nasıl yapılır

Streamlabs OBS, kontrol panelinin altında bulunabilecek 3 önemli özellik içerir:

Sahneler – Scenes

Sahneler, OBS kontrol panelinizin sol alt kısmında bulunur. Burada birden fazla sahne ekleyebilirsiniz. Örneğin, izleyicilerinizle sohbet ederken ayrı bir sahne ve oyun oynarken başka bir sahne ayarlayabilirsiniz.

Kaynaklar – Sources

Kaynaklar, akışta görünen her şeyi oluşturur. Bunlar web kamerası, oyun yakalama ve daha fazlasını eklemek için kullanılabilir.

Kaynaklar hiyerarşik bir şekilde çalışır, yani yukarıda olan her şey ön planda olacaktır.

Karıştırıcı – Mixer

Mikser bölümü, yayınınızın ses seviyelerini kontrol etmenizi sağlar. Sohbetiniz oyununuzun çok yüksek olduğundan, sesinizin çok düşük olduğundan vb. şikayet ederse gideceğiniz yer burasıdır.

Kaynak Ekleme
Web kamerası ekleme
Yeni bir kaynak ekleyerek web kameranızı ekleyebilirsiniz. SLOBS’un kaynaklar bölümündeki + işaretine tıklayın ve “Video Yakalama Cihazı”nı seçin. Sonra ona bir isim verin. Ardından, web kameranızı seçin ve bitti’ye tıklayın. Web kameranız daha sonra yayınınıza eklenecektir. İstediğiniz yere sürükleyip bırakabilirsiniz.

twitch yayını nasıl yapılır

Twitch’e Uyarı Ekleme

Kaynaklar altında yeni bir kaynak ‘AlertBox’ ekleyin. Ardından, uyarı ayarlamak istediğiniz eylemleri seçin.

Yayın Kalitesi ayarlarınızı yapın

twitch yayını nasıl yapılır

twitch yayını nasıl yapılır
Video ayarlarınızı nasıl değiştirirsiniz?
OBS yazılımınızın içindeki Ayarlar > Video’ya gidin.

twitch yayını nasıl yapılır

Çıktı Çözünürlüğünüz 720p için 1280×720 veya 1080p için 1280×1080 olarak ayarlanmalıdır. FPS’nizi 30’da tutmalısınız.

Bit hızınızı nasıl değiştirirsiniz
OBS Yazılımınızda Ayarlar > Çıktı’ya gidin. Çıkış Modunu Gelişmiş olarak değiştirin.
Video ayarlarınıza ve yükleme hızınıza bağlı olarak 2500 veya daha fazla bit hızı ayarlayın.

twitch yayını nasıl yapılır

Tüm bu ayarları OBS yazılımında düzenleyerek yayınınızın kalitesini artırabilirsiniz. Ancak bu kalite, internet bağlantınıza ve tabii ki özellikle yükleme hızınıza bağlı olacaktır. Speedtest.net’i kullanarak internet yükleme hızınızı öğrenebilirsiniz. Twitch’te rahatça yayın yapabilmek için minimum 3 Mbps yükleme hızına ihtiyacınız olacak.

twitch yayını nasıl yapılır

Yayınınızı planlayın

Yayınınızı planlamanızı ve yayından önce bir taslak oluşturmanızı öneririz. Tüm büyük yayıncılar bunu yapar. Ayrıca her yayını önceden planlamanızı öneririz.

İlk Yayın

Twitch’te canlı yayına geçmek için Streamlabs OBS kontrol panelinizin sağ alt kısmındaki yeşil “canlı yayına geç” düğmesine tıklayın.

twitch yayını nasıl yapılır

Twitch Yayınınıza Trafik Çekin

Twitch’teki en iyi ve en çok görüntülenen yayıncılar önce gelir ve en üstte görünür. Yeni ve en az görüntülenen yayıncılar sayfanın alt kısmındadır. Bu yüzden izleyicilerin size doğal olarak gelmesi çok uzun sürüyor. Onları kanalınıza çekmeniz gerekiyor. Bunun için canlı yayına geçmeden önce diğer sosyal medya platformlarında yayınlayabilirsiniz. Örneğin Instagram ve Facebook’ta hikaye paylaşabilir, Twitter’da tweet atarak takipçilerinizi bilgilendirebilir ve yayınınıza gelmelerini sağlayabilirsiniz.

Twitch kanalınızın gelişimini hızlandırmak istermisiniz? Twitch izleyici botu

Twitch Yayınınız için Bağışları Ayarlayın
Bağışlar, daha küçük yayıncılar için Twitch’te para kazanmanın ana yoludur. Twitch Affiliate olmadan önce bit bağışlarını kabul edemeyebilirsiniz, ancak harici bir bahşiş kavanozu oluşturabilirsiniz. Hem Streamlabs hem de Streamelements, ücretsiz uç kavanozunun kendi sürümlerini sunar.

Yeni Başlayanlar İçin İpuçları
İlk birkaç akışınızda çok fazla (hatta hiç) izleyici beklemeyin. Muhtemelen ilk birkaç akışınızda izleyici görmeyeceksiniz ve sorun değil! Sabırlı ol. Heyecanınızın azalmasına izin vermeyin.
Sessizliğe izin vermeyin. Sessizliği önlemek için arkadaşlarınızın yayında olması iyi olur. Twitch’in dibi, ASLA yayında konuşmayan acemi yayıncılarla dolu. Sessiz akışlar eğlenceli değildir. İzleyiciler gelir gelmez ayrılacaklar. Bir akış programı oluşturun ve buna bağlı kalın. Kalıcı ol. Birkaç akışla başarılı olmayı beklemeyin. Muhtemelen bir süre tek haneli izleyicilere yayın yapacaksınız. Bu tamamen normaldir. Kalıcı ve sabırlı olun. Yayıncılıkta fon müziği çok önemlidir. Akışa çok fazla değer katabilir. Twitch telif hakkıyla korunan müzikleri çalmanıza izin verilmiyor. İzin verilmeyen müzikler çalarsanız hesabınız twitch tarafından tamamen kapatılacaktır. Akışta yalnızca DMCA’sız müzik çalmalısınız.