Twitch Host, tüm Twitch kullanıcıları tarafından kullanılabilen, koşul gerektirmeyen bir özelliktir. Twitch Host atma, yayıncıların izleyicilerini başka bir kanala yönlendirmesine izin verir. Yönlendirilen izleyici sayısı host atılmış kanalın izleyici sayısına eklenir. Çoğu zaman, büyük yayıncılar, yayınlarını bitirdikten sonra izleyicileri daha küçük yayıncıların kanallarına yönlendirir ve bu da genellikle kariyer artışı ve network sağlar.

Diğer bir deyişle diğer yayıncıların yayınlarını kendi kanalınızda yayınlamanıza olanak tanır. Host atma genellikle iki tarafında karşılıklı olarak yararlandığı bir eylemdir. Bu iyi niyetli bir jesttir. Etkileşimi arttırmak ve network oluşturmak her zaman önemlidir.

Twitch yayıncıları host modunu bir çok sebeple kullanmaktadır. Genellikle tanıtım amaçlı kullanılır. Daha küçük yayıncılar, içeriklerini bazı büyük kanalların canlı akışlarında yayınlayarak daha fazla takipçi ve abone kazanabilir. Ayrıca, çevrimiçi networku geliştirmenin ve fikir alışverişinde bulunmak için de ideal bir yoldur. 

Twitchte başka bir kanala host atmak için için sohbet bölümüne  /host [kanal adı] yazmanız yeterlidir. Enter’a basarak onayladığınızda, kanalınızın oynatma penceresi kaybolacak ve diğer kanalın yayını ile değiştirilecektir. Artık izleyicileriniz, host atılmış olan kanala aktarılmıştır ve aktarılan izleyicileriniz aboneler veya takiplerle desteklemekte özgürdür. İşin güzel yanı, izleyici sayınızın diğer yayınının izleyici sayısına eklenmesidir. Devam eden hostu durdurmak için sohbet bölümüne /unhost yazmanız yeterlidir.

Başka bir kanala host atmanın bazı dezavantajları olabilir. İlk ihtimal, kimya uyuşmazlığıdır. Başa bir yayıncı ile ilk kez çalışıyorsanız sizin içeriğinize uygun olup olmadığını bilemeyeceğiniz için kimyanız uyuşmayabilir. Ve bu durum abonelerinize hoş gelmeyebilir. 

İkinci ihtimal yanlış tercihtir. Yeni ve deneyimsiz yayıncılar çok fazla rastgele host atma eğilimdedir. Bu da verimsiz eylemlere yol açabilir. Yanlış tercihler ile birlikte aboneleriniz sıkılabilir. Planınız geri tepebilir. İzleyici kazanmak yerine mevcut izleyicilerinizden de kayıplar yaşanabilir.

Twitch Auto Host nasıl etkinleştirilir?

1. “İçerik Oluşturucu Panonuza” gidin ve “Kanal Ayarları”nı açın.

2. Aşağıdaki listede “Otomatik Host”u bulun.

3. Yanındaki anahtara tıklayarak açın.

4. Çevrimdışıyken Twitch Ekip Üyelerini hostlamak için “Açık” düğmesine tıklayın.

5. Kısa bir kanal listesi oluşturmak için “Host List” bölümünü açın. Her kullanıcı adının yanındaki küçük + simgesine dokunun. “Host önceliği” bölümüne giderek listeyi özelleştirebilirsiniz. Orada kanalları manuel olarak yeniden düzenleyerek sırayı belirleyebilirsiniz.

6. İşiniz bittiğinde, “Değişiklikleri Kaydet”i tıklayın.

Listenizde sınırsız sayıda kanal olabilir. Ama bunu önermeyiz. 10-20 kanalla başlamak en iyisidir. İstediğiniz zaman “Ayarlar” üzerinden kapatabilirsiniz.

Kanalınızda herhangi bir izleyici botu kullanırsanız bu host atmanız için sorun teşkil edecektir. Çünkü botlar host attığınızda kapanır ve host attığınız kanala gitmez. Bu da hem bot kullandığınızı belli eder, hem de hoş bir izlenim olmaz. Bot ile 100 e yakın izleyiciniz olduğunu düşünün. Bu izleyici sayısı ile host atıyorsunuz ve ve diğer yayına 9 izleyici gidiyor. Bu çok çirkin bir durum olur. Ne yazık ki bot ve host yanı ipte oynayamayan iki cambaz.

Lakin biz sorunları ele aldık ve üzerinde çalıştık. Sizin için host atma eklenti paketleri oluşturduk. Bu eklenti paketlerini alarak kullandığınız botları da host komutu ile diğer yayına gönderebilirsiniz. Host paketlerimizi ve paketlerin kullanım özelliklerini incelemek için tıklayın.